Ta lista powstała na potrzeby pięćdziesiątego odcinka podcastu. Było to…prawie pięćdziesiąt odcinków temu. Nieźle, jak na projekt, który zaczęłam na próbę i w związku z którym zaraz wyjdzie książka.
Powinnam już szykować się na setny odcinek z kolejną listą…Bo według obliczeń, ten odcinek nadejdzie za trzy odcinki.
Ponieważ odcinek „50 faktów o Wielkiej Brytanii” przyjęty był ciepło, a ja spędziłam nad przygotowaniem listy sporo czasu, pomyślałam, żeby ją zrecyklingować jako tekst. Podcast, nawet jeśli nieźle się trzyma, słucha mniej osób niż czyta blogi. Mimo, że Meta tnie wszelkie możliwe informacje, żeby ktoś przypadkiem nie zobaczył nowych publikacji.
Te fakty są trochę bez ładu i składu. Są zestawem ciekawostek, które po prostu są fajne. Według mnie. Jeśli nie słuchasz podcastu, to zapraszam na nagranie tego tekstu, a także zachęcam do regularnego słuchania. Takie ciekawostki to niemal w każdym odcinku 😉
A samego odcinka odsłuchasz tutaj.
1 Morris Dancing to taka ludowa ciekawostka, bardzo brytyjska, ale pewnie mało kto o niej wie. Wydaje mi się, że znam motyw z Pratchetta lub Gaimana, nie potrafię sobie dokładnie przypomnieć.
Tego nie da się do końca opisać, chociaż Pratchettowi poszło nieźle. Ale trzeba to zobaczyć. To stukanie się kijaszkami i dzwoneczki na butach…
2 Gretna Green to od XVIII wieku brytyjski odpowiednik Las Vegas.
Można było tam zawrzeć ślub bez żadnych formalności, stąd uciekały tam zakochane pary. Wickham próbuje zabrać tam Lidię w Dumie i Uprzedzeniu, zanim przeszkadza mu w tym Pan Darcy.
W obecnych czasach funkcjonuje już jednak jak reszta kraju w kwestii cywilnych małżeństw.
3 Skoro jesteśmy przy Austen, w jej twórczości morze zawsze związane jest z seksualnością i pożądaniem. Nad morzem Lidia spotyka Wickhama, nad morzem dzieje się akcja “Perswazji”, nad morze jadą Emma i Pan Knightley w podróż poślubną.
4 Podobno w Londynie nigdy nie przebywa się dalej niż 2 metry od szczura. W sumie ciekawe, w żadnym innym mieście na świecie ani w UK nie miałam w mieszkaniach myszy. A tu miewam.
5 Polecam z całego serca grę w wypisywanie stacji metra. Bardzo pokazuje horyzonty. Byłam w stanie wymienić większość stacji na liniach, których używam, na odcinkach, na których żyłam i pracowałam.
Ale są białe plamy, które równie dobrze mogłyby być mapą Brazylii.
6 W Islington North, okręgu wyborczym Jeremy’ego Corbyna, czyli byłego lidera Partii Pracy, jest Corbyn street. Ale to nie jego ulica. Zbieg okoliczności. To też mój okręg 😉
7 Lotnisko Glasgow Prestwick to jedyne miejsce, gdzie na pewno w Wielkiej Brytanii przebywał Elvis Presley. Podczas międzylądowania w 1960, w drodze powrotnej do USA z Berlina.
8 Lotnisko Glasgow Prestwick to pierwsze miejsce w UK, gdzie postawiła stopę Marta Dziok-Kaczyńska, znana blogerka, podcasterka i autorka…
9 Zawsze denerwuje mnie motyw dzików w filmach czy serialach kostiumowych rozgrywających się w Wielkiej Brytanii, ponieważ dziki wyginęły, wg różnych źródeł, najpóźniej w XVII wieku. Choć niektóre średniowieczne teksty twierdzą, że już w XIII.
10 Kanał Angielski i Kanał La Manche oznaczają to samo miejsce. Jedna nazwa używana jest w Wielkiej Brytanii, druga na kontynencie.
11 Mówienie “dzięki” kierowcy autobusu to zwyczaj, który ma się bardzo dobrze. Słyszę go często na co dzień nawet w olbrzymim Londynie.
12 King’s speech, czyli mowa, którą wygłasza monarcha w parlamencie, jest tworem rządu. Top prostu rządowy plan odczytany przez władcę. Aż było mi żal Karola, że musiał ją przeczytać dla rządu Torysów, bo znając jego poglądy, w część rzeczy w ogóle nie wierzył.
13 Posłowie nie mogą się do siebie zwracać bezpośrednio w parlamencie. Muszą używać formy „The right honourable…” czyli „wielce szanowny”.
14 Okresowo na święta wprowadza się specjalne smaki czipsów, na przykład o smaku pigs in blankets czy beef wellington albo sera z borówkowym sosem…
15 Na święta je się tradycyjnie indyka. Blee, sama go nie znoszę
16 Pudding to nie jest jedna potrawa, tylko ogólne określenie deseru, chociaż nie tylko, bo yorkshire pudding i black pudding nie są deserami…
17 Do szkoły nie idą wszystkie dzieci z rocznika, to znaczy rocznik wygląda inaczej po prostu. W każdym razie w jednej klasie mogą być dzieci urodzone w różnych, kolejnych latach.
18 Dworzec King’s Cross znajduje się na terenie, na którym rzekomo zmarła królowa Boadicea.
19 Popularne przy szkołach są…kurniki. My mamy. Szkoła obok której mieszkamy też.
20 Dzięki farmom miejskim łatwiej jest spotkać wiejskie zwierzęta w centralnym Londynie niż na przykład odwiedzając polską wieś.
21 The Guardian to jedyny brytyjski dziennik nie będący częścią konglomeratu medialnego w majątku milionerów.
22 Ponad 80% populacji Zjednoczonego Królestwa mieszka w Anglii.
23 William Shakespeare dodał podobno 1700 nowych słów do języka angielskiego.
24 Król Karol III to najstarszy monarcha, jaki wstąpił kiedykolwiek na tutejszy tron. Królowa Elżbieta II była drugą najdłużej panującą monarchinią w historii Anglii, a drugą na świecie – po królu Francji Ludwiku XIV.
25 Wszystkie 75 najwyższych szczytów Zjednoczonego Królestwa znajduje się w Szkocji.
26 Chicken Tikka Masala został uznany w plebiscycie za narodowe danie Wielkiej Brytanii.
27 Odkąd król Karol I wtargnął do Izby Gmin w 1642 roku, aby aresztować pięciu posłów, co poskutkowało wojną domową, żadnemu kolejnemu władcy nie wolno było do niej wejść.
Kiedy władca wygłasza przemowę otwierającą posiedzenie (State Opening of Parliament), ma to miejsce w Izbie Gmin.
28 Według nigdy nie zniesionego prawa z 1313 roku, nie można wejść do parlamentu w zbroi.
29 Nielegalna jest sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Ale nie jest nielegalne, jeśli młodzież poniżej tego wieku pije…w domu.
30 Gdziekolwiek się nie zatrzymasz, w Wielkiej Brytanii nigdy nie jesteś dalej niż 115 kilometrów od morza.
31 Pole golfowe w St Andrews w Szkocji to najstarsze pole golfowe świata. W 1552 roku wydano edykt, który pozwalał ludziom “kontynuować grę w golfa, futball, strzelectwo i inne gry”. Grano zatem już wcześniej.
32 Uznawany za obsceniczny gest pokazania dwóch palców (jak odwrócony znak peace czy zwycięstwo), kojarzony ze słowem na „F”, wywodzi się z okresu wojny stuletniej. Według legendy angielscy łucznicy schwytani przez Francuzów mieli podobno obcinane palce wskazujący i środkowy, aby więcej nie strzelać z łuku. Angielscy łucznicy używali gestu z dwoma palcami, aby drwić ze swoich wrogów na polu bitwy, pokazując, że nadal mają swoje palce.
33 Brytyjczycy wypijają ponad 60 miliardów filiżanek herbaty rocznie – około 100 milionów dziennie. Stał się onważnym elementem brytyjskiej kultury w XVIII wieku, a w połowie XVIII wieku herbata zastąpiła gin jako najpopularniejszy napój w Wielkiej Brytanii.
34 Jednym z bardziej osobliwych tytułów monarchy jest „Seigneur of the Swans” (Pan Łabędzi). Oficjalnie panujący monarcha jest właścicielem wszystkich nieoznakowanych łabędzi niemych pływających na otwartych wodach w Anglii i Walii… czyli większości łabędzi w Wielkiej Brytanii.
Do tego nietypowego tytułu nawiązuje coroczny spis łabędzi na Tamizie, odbywający się w lipcu, zwany „Swan Upping”. Zabijanie łabędzi zostało uznane za nielegalne w latach 80. Jeśli zostaniesz na tym przyłapany, czeka Cię proces sądowy.
35 Zamek w Windsorze to najstarsza brytyjska rezydencja królewska wciąż będąca w użyciu. Jego budowa rozpoczęła się w 1070 roku za Wilhelma Zdobywcy.
36 Buckingham Palace został wybudowany na terenie, gdzie wcześniej znajdował się…dom publiczny.
37 Walia ma najwyższe zagęszczenie zamków na kilometr kwadratowych w Europie.
38 W 1647 roku Parlament zakazał Świąt Bożego Narodzenia.
39 Londyn posiada najstarsze metro świata, otworzone 10 stycznia 1863 roku.
40 W sierpniu 1896 roku nastąpiła najkrótsza wojna w historii, między Wielką Brytanią i Zanzibarem. Trwała czterdzieści minut. Ranny został jeden brytyjski marynarz i pięciuset Zanzibarczyków.
41 Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, po raz pierwszy w historii każdy kraj wystawił przynajmniej jedną kobietę.
42 To tu można odbyć najkrótszy lot pasażerski świata.
Na szkockich Orkadach polecisz między wyspami Westray i Papa Westray w dwie minuty czterdzieści sekund, chociaż przy pomyślnych wiatrach da się odbyć lot nawet w pięćdziesiąt trzy sekundy.
43 Najdłuższa nazwa miejscowości na świecie to walijskie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
Jak to przeczytać, powie Wam pan pogodynek.
44 Jest tu ponad 600 odrębnych, nie mających ze sobą nic wspólnego (poza nazwą) pubów “Red Lion”.
45 Pierwszy na świecie mandat za przekroczenie szybkości został wystawiony w 1896 roku w hrabstwie Kent, pojazdowi podróżującemu z prędkością 8 mil na godzinę.
46 J.K.Rowling to pierwsza i jedyna dotychczas miliarderka wśród pisarzy. Harry Potter sprzedał się w ponad 400 milionach egzemplarzy w 55 językach.
47 Zjednoczone Królestwo to jedno z pięciu państw na świecie, które nie mają spisanej konstytucji i opierają się na prawie przyjętym.
48 W 1066 roku wraz z przybyciem Wilhelma Zdobywcy, oficjalnym językiem stał się francuski. Pozostał nim do 1362 roku.
49 UK może pochwalić się jednymi z najstarszych języków świata, które wciąż pozostają w użyciu. Zaliczają się do nich szkocki gaelic, irlandzki gaelic, kornijski, walijski i Manx.
Ponadto używa się tu ponad 40 dialektów.
50 Według ekspertów, akcent zmienia się w Wielkiej Brytanii co 25 mil.
Wiele akcentów powstało pod wpływem imigracji. Na przykład mówi się, że do połowy XIX wieku mieszkańcy Liverpoolu brzmieli podobnie do mieszkańców Manchesteru, ale wraz z rozkwitem przemysłu portowego irlandzcy i walijscy robotnicy stopniowo wpłynęli na akcent, nadając mu charakterystyczne brzmienie Scouse.
Uważa się również, że Anglosasi przybywający z różnych części Europy i osiedlający się w różnych regionach stworzyli swoje własne regionalne akcenty.